Danske Arter
Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Se årsopdelt oversigt af Freddy Hansen (fsh)s kryds
Dette er Freddy Hansen (fsh)s Danske Arter
# | X | * | Navn | Dato | Lokation | Kort |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | X | * | Urfugl (Lyrurus tetrix) | 1975-03-01 | Randbøl Hede | |
2 | Agerhøne (Perdix perdix) | |||||
3 | Vagtel (Coturnix coturnix) | |||||
4 | Fasan (Phasianus colchicus) | |||||
5 | Knortegås (Branta bernicla) | |||||
6 | Rødhalset Gås (Branta ruficollis) | |||||
7 | Canadagås (Branta canadensis) | |||||
8 | Bramgås (Branta leucopsis) | |||||
9 | X | * | Indisk Gås (Anser indicus) | 2005-05-10 | Lakolk | |
10 | X | * | Dværgsnegås (Anser rossii) | 2021-11-29 | Skerping, Bonderup,Njyll | |
11 | Grågås (Anser anser) | |||||
12 | Tajgasædgås (Anser fabalis) | |||||
13 | Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) | |||||
14 | Tundrasædgås (Anser serrirostris) | |||||
15 | Blisgås (Anser albifrons) | |||||
16 | Dværggås (Anser erythropus) | |||||
17 | Sortsvane (Cygnus atratus) | |||||
18 | Knopsvane (Cygnus olor) | |||||
19 | Pibesvane (Cygnus columbianus) | |||||
20 | Sangsvane (Cygnus cygnus) | |||||
21 | Nilgås (Alopochen aegyptiaca) | |||||
22 | Gravand (Tadorna tadorna) | |||||
23 | Rustand (Tadorna ferruginea) | |||||
24 | X | * | Mandarinand (Aix galericulata) | 2012-03-12 | Århus Østhavn (Århus) | |
25 | X | * | Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) | 2024-02-07 | Favrholm Voldgrav (Hillerød) | |
26 | Atlingand (Spatula querquedula) | |||||
27 | X | * | Blåvinget And (Spatula discors) | 2004-05-02 | Sneum Digesø (Esbjerg) | |
28 | Skeand (Spatula clypeata) | |||||
29 | Knarand (Mareca strepera) | |||||
30 | Pibeand (Mareca penelope) | |||||
31 | X | * | Amerikansk Pibeand (Mareca americana) | 2003-06-27 | Bygholm Vejle (Jammerbugt) | |
32 | Gråand (Anas platyrhynchos) | |||||
33 | X | * | Sortbrun And (Anas rubripes) | 2024-03-19 | Vesterenge, Skjerne enge | |
34 | Spidsand (Anas acuta) | |||||
35 | Krikand (Anas crecca) | |||||
36 | X | * | Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) | 2003-04-23 | Skjern enge | |
37 | X | * | Rødhovedet And (Netta rufina) | 2003-05-10 | Fredmosen (Langeland) | |
38 | Taffeland (Aythya ferina) | |||||
39 | X | * | Hvidøjet And (Aythya nyroca) | 2003-06-23 | Ellemosen - Holløse Bredning (Gribskov) | |
40 | X | * | Halsbåndstroldand (Aythya collaris) | 2006-02-12 | Guldborgsund, nord, del 1 (Guldborgsund) | |
41 | Troldand (Aythya fuligula) | |||||
42 | Bjergand (Aythya marila) | |||||
43 | X | * | Lille Bjergand (Aythya affinis) | 2009-01-29 | Præstholm (Ringkøbing-Skjern) | |
44 | X | * | Stellersand (Polysticta stelleri) | 2003-01-13 | Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg) | |
45 | X | * | Kongeederfugl (Somateria spectabilis) | 2003-12-06 | Horseklint (Kerteminde) | |
46 | Ederfugl (Somateria mollissima) | |||||
47 | X | * | Brilleand (Melanitta perspicillata) | 2004-02-22 | Blåvands Huk (Varde) | |
48 | Fløjlsand (Melanitta fusca) | |||||
49 | X | * | Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) | 2013-01-28 | Hav og strand ved Blåvand og Hvidbjerg (Varde) | |
50 | X | * | Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) | 2009-10-12 | Hav og strand ved Blåvand og Hvidbjerg (Varde) | |
51 | Sortand (Melanitta nigra) | |||||
52 | X | * | Amerikansk Sortand (Melanitta americana) | 2003-03-29 | Blåvands Huk (Varde) | |
53 | Havlit (Clangula hyemalis) | |||||
54 | Hvinand (Bucephala clangula) | |||||
55 | Lille Skallesluger (Mergellus albellus) | |||||
56 | Stor Skallesluger (Mergus merganser) | |||||
57 | Toppet Skallesluger (Mergus serrator) | |||||
58 | X | * | Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) | 2003-06-18 | Tryggelev Nor & Salme Nor (Langeland) | |
59 | X | * | Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) | 2022-02-16 | selsø sø | |
60 | Natravn (Caprimulgus europaeus) | |||||
61 | * | Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) | ||||
62 | * | Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus) | ||||
63 | X | * | Alpesejler (Tachymarptis melba) | 2013-09-17 | Halseby (Slagelse) | |
64 | Mursejler (Apus apus) | |||||
65 | X | * | Gråsejler (Apus pallidus) | 2005-11-08 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | |
66 | * | Orientsejler (Apus pacificus) | ||||
67 | * | Lille Sejler (Apus affinis) | ||||
68 | * | Kaffersejler (Apus caffer) | ||||
69 | * | Stortrappe (Otis tarda) | ||||
70 | * | Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) | ||||
71 | * | Dværgtrappe (Tetrax tetrax) | ||||
72 | X | * | Skadegøg (Clamator glandarius) | 2006-08-01 | Birkepøl, Sydals (Sønderborg) | |
73 | * | Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) | ||||
74 | * | Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus) | ||||
75 | Gøg (Cuculus canorus) | |||||
76 | * | Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus) | ||||
77 | Klippedue (Columba livia) | |||||
78 | Huldue (Columba oenas) | |||||
79 | Ringdue (Columba palumbus) | |||||
80 | Turteldue (Streptopelia turtur) | |||||
81 | X | * | Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) | 2007-01-14 | Bække (Vejen) (Vejen) | |
82 | Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) | |||||
83 | X | * | Sørgedue (Zenaida macroura) | 2008-05-19 | Skagen Odde Naturcenter (Frederikshavn) | |
84 | Vandrikse (Rallus aquaticus) | |||||
85 | Engsnarre (Crex crex) | |||||
86 | X | * | Lille Rørvagtel (Porzana parva) | 2008-05-28 | Gulstav Mose (Langeland) | |
87 | X | * | Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) | 2007-07-15 | Veddelen (Vordingborg) | |
88 | Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) | |||||
89 | * | Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni) | ||||
90 | Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) | |||||
91 | Blishøne (Fulica atra) | |||||
92 | X | * | Prærietrane (Antigone canadensis) | 2013-05-27 | Busemarke Mose (Vordingborg) | |
93 | X | * | Jomfrutrane (Grus virgo) | 2016-07-27 | Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund) | |
94 | Trane (Grus grus) | |||||
95 | Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) | |||||
96 | Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) | |||||
97 | Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) | |||||
98 | Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) | |||||
99 | Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) | |||||
100 | X | * | Triel (Burhinus oedicnemus) | 2003-08-06 | Lejodde (Slagelse) | |
101 | Strandskade (Haematopus ostralegus) | |||||
102 | X | * | Stylteløber (Himantopus himantopus) | 2003-05-28 | Sneum Digesø (Esbjerg) | |
103 | Klyde (Recurvirostra avosetta) | |||||
104 | Vibe (Vanellus vanellus) | |||||
105 | X | * | Steppevibe (Vanellus gregarius) | 2004-04-18 | Tissø, Enge i syd (Kalundborg) | |
106 | X | * | Sumpvibe (Vanellus leucurus) | 2015-05-21 | Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns) | |
107 | Hjejle (Pluvialis apricaria) | |||||
108 | X | * | Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) | 2004-07-22 | Emmerlev Klev (Tønder) | |
109 | X | * | Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) | 2004-06-10 | Grønningen med vader (Sandene), Fanø (DMU 81A) (Fanø) | |
110 | Strandhjejle (Pluvialis squatarola) | |||||
111 | Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) | |||||
112 | Lille Præstekrave (Charadrius dubius) | |||||
113 | Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) | |||||
114 | * | Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus) | ||||
115 | X | * | Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) | 2004-07-10 | Rømø | |
116 | X | * | Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) | 2013-06-05 | Blåvands Huk (Varde) | |
117 | * | Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) | ||||
118 | Pomeransfugl (Charadrius morinellus) | |||||
119 | X | * | Bartramsklire (Bartramia longicauda) | 2015-11-09 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) | |
120 | Småspove (Numenius phaeopus) | |||||
121 | Storspove (Numenius arquata) | |||||
122 | Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) | |||||
123 | Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) | |||||
124 | * | Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) | ||||
125 | Stenvender (Arenaria interpres) | |||||
126 | Islandsk Ryle (Calidris canutus) | |||||
127 | Brushane (Calidris pugnax) | |||||
128 | Kærløber (Calidris falcinellus) | |||||
129 | X | * | Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) | 2008-07-27 | Agger Tange | |
130 | * | Klireryle (Calidris himantopus) | ||||
131 | Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) | |||||
132 | Temmincksryle (Calidris temminckii) | |||||
133 | * | Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) | ||||
134 | Sandløber (Calidris alba) | |||||
135 | Almindelig Ryle (Calidris alpina) | |||||
136 | Sortgrå Ryle (Calidris maritima) | |||||
137 | X | * | Bairdsryle (Calidris bairdii) | 2007-09-02 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | |
138 | Dværgryle (Calidris minuta) | |||||
139 | X | * | Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) | 2004-07-10 | Sønderstrand Rømø (Tønder) | |
140 | X | * | Prærieløber (Calidris subruficollis) | 2004-10-03 | Filsø, godset (Varde) | |
141 | X | * | Stribet Ryle (Calidris melanotos) | 2003-07-13 | Galtkær (Vejle) | |
142 | X | * | Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) | 2005-05-30 | Sneum Digesø (Esbjerg) | |
143 | X | * | Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) | 2005-05-10 | Lakolk Sydsøer, Rømø (Tønder) | |
144 | Skovsneppe (Scolopax rusticola) | |||||
145 | Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) | |||||
146 | Tredækker (Gallinago media) | |||||
147 | Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) | |||||
148 | X | * | Terekklire (Xenus cinereus) | 2003-05-23 | Kammerslusen, Ribe | |
149 | X | * | Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) | 2011-09-22 | Tissingvig | |
150 | Odinshane (Phalaropus lobatus) | |||||
151 | Thorshane (Phalaropus fulicarius) | |||||
152 | Mudderklire (Actitis hypoleucos) | |||||
153 | X | * | Plettet Mudderklire (Actitis macularius) | 2005-08-10 | Ølsemagle Revle (Køge) | |
154 | Svaleklire (Tringa ochropus) | |||||
155 | X | * | Lille Gulben (Tringa flavipes) | 2011-07-05 | Lundemosen (Langeland) | |
156 | Rødben (Tringa totanus) | |||||
157 | X | * | Damklire (Tringa stagnatilis) | 2002-07-13 | Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn) | |
158 | Tinksmed (Tringa glareola) | |||||
159 | Sortklire (Tringa erythropus) | |||||
160 | Hvidklire (Tringa nebularia) | |||||
161 | X | * | Stor Gulben (Tringa melanoleuca) | 2020-11-21 | Hønen, Fanø | |
162 | * | Ørkenløber (Cursorius cursor) | ||||
163 | X | * | Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) | 2012-05-31 | Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby) | |
164 | X | * | Orientbraksvale (Glareola maldivarum) | 2021-07-05 | Vidåslusen, Højer | |
165 | X | * | Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) | 2006-07-29 | sneum engsø | |
166 | Ride (Rissa tridactyla) | |||||
167 | X | * | Ismåge (Pagophila eburnea) | 2006-12-28 | Langø (landsby og havn) (Lolland) | |
168 | Sabinemåge (Xema sabini) | |||||
169 | * | Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) | ||||
170 | X | * | Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) | 2004-10-02 | Hirtshals Øststrand (Hjørring) | |
171 | Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) | |||||
172 | Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) | |||||
173 | X | * | Rosenmåge (Rhodostethia rosea) | 2007-12-27 | Esbjerg Havn, nord (Esbjerg) | |
174 | X | * | Lattermåge (Leucophaeus atricilla) | 2008-08-26 | Blåvands Huk (Varde) | |
175 | * | Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) | ||||
176 | X | * | Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) | 2006-06-09 | Helsingør Havn (Helsingør) | |
177 | Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) | |||||
178 | * | Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) | ||||
179 | Stormmåge (Larus canus) | |||||
180 | X | * | Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) | 2006-02-28 | Nærum (Rudersdal) | |
181 | Svartbag (Larus marinus) | |||||
182 | X | * | Gråvinget Måge (Larus glaucescens) | 2010-02-16 | Århus Å ml. Brabrand Sø og 3-Broer (Århus) | |
183 | Gråmåge (Larus hyperboreus) | |||||
184 | X | * | Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) | 2003-02-04 | Århus Østhavn (Århus) | |
185 | Sølvmåge (Larus argentatus) | |||||
186 | Kaspisk Måge (Larus cachinnans) | |||||
187 | Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) | |||||
188 | * | Armensk Måge (Larus armenicus) | ||||
189 | X | Sildemåge (Larus fuscus) | ||||
190 | X | Sandterne (Gelochelidon nilotica) | ||||
191 | X | Rovterne (Hydroprogne caspia) | ||||
192 | X | Splitterne (Thalasseus sandvicensis) | ||||
193 | * | Aztekerterne (Thalasseus elegans) | ||||
194 | Dværgterne (Sternula albifrons) | |||||
195 | X | * | Brilleterne (Onychoprion anaethetus) | 2007-07-22 | Blåvands Huk (Varde) | |
196 | * | Rosenterne (Sterna dougallii) | ||||
197 | Fjordterne (Sterna hirundo) | |||||
198 | Havterne (Sterna paradisaea) | |||||
199 | X | * | Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) | 2008-06-03 | Gulstav Mose (Langeland) | |
200 | X | * | Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) | 2002-08-07 | Karlsmosen, Egeskov (Faaborg-Midtfyn) | |
201 | Sortterne (Chlidonias niger) | |||||
202 | Storkjove (Stercorarius skua) | |||||
203 | Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) | |||||
204 | Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) | |||||
205 | Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) | |||||
206 | Søkonge (Alle alle) | |||||
207 | * | Polarlomvie (Uria lomvia) | ||||
208 | Lomvie (Uria aalge) | |||||
209 | Alk (Alca torda) | |||||
210 | Tejst (Cepphus grylle) | |||||
211 | Lunde (Fratercula arctica) | |||||
212 | Rødstrubet Lom (Gavia stellata) | |||||
213 | Sortstrubet Lom (Gavia arctica) | |||||
214 | X | * | Stillehavslom (Gavia pacifica) | 2018-08-14 | Sønderstrand, Skagen (Frederikshavn) | |
215 | Islom (Gavia immer) | |||||
216 | Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) | |||||
217 | * | Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) | ||||
218 | X | * | Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) | 2014-05-26 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | |
219 | X | Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) | 2004-09-16 | Blåvand | ||
220 | Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) | |||||
221 | Mallemuk (Fulmarus glacialis) | |||||
222 | * | Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) | ||||
223 | X | * | Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) | 2007-09-16 | Snekkersten | |
224 | Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) | |||||
225 | * | Storskråpe (Ardenna gravis) | ||||
226 | X | Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) | ||||
227 | X | * | Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) | 2007-08-03 | Nordstrand ved Grenen (Frederikshavn) | |
228 | * | Tropeskråpe (Puffinus lherminieri) | ||||
229 | X | * | Sort Stork (Ciconia nigra) | 1992-05-03 | Dyreborg By (Faaborg-Midtfyn) | |
230 | Hvid Stork (Ciconia ciconia) | |||||
231 | * | Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) | ||||
232 | Sule (Morus bassanus) | |||||
233 | X | * | Brun Sule (Sula leucogaster) | 2023-11-04 | Rømødæmningen, Danmark | |
234 | X | * | Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) | 2007-05-18 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | |
235 | Skarv (Phalacrocorax carbo) | |||||
236 | X | * | Sort Ibis (Plegadis falcinellus) | 2006-10-24 | Tobberup (Mariagerfjord) | |
237 | Skestork (Platalea leucorodia) | |||||
238 | Rørdrum (Botaurus stellaris) | |||||
239 | X | * | Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) | 2003-05-25 | Bygholm Vejle (Jammerbugt) | |
240 | X | * | Dværghejre (Ixobrychus minutus) | 2014-06-01 | Gl. Hviding Engsø (Esbjerg) | |
241 | X | * | Nathejre (Nycticorax nycticorax) | 2004-01-05 | Lønnerup Fjord (Thisted) | |
242 | X | * | Tophejre (Ardeola ralloides) | 2003-06-05 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) | |
243 | X | * | Kohejre (Bubulcus ibis) | 2005-08-01 | Vesterenge (Ringkøbing-Skjern) | |
244 | Fiskehejre (Ardea cinerea) | |||||
245 | X | * | Purpurhejre (Ardea purpurea) | 2004-10-13 | Gammel Frederikskog (Tønder) | |
246 | Sølvhejre (Ardea alba) | |||||
247 | Silkehejre (Egretta garzetta) | |||||
248 | X | * | Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) | 2006-08-05 | Ræhr, grusgrav sydvest for (Thisted) | |
249 | Fiskeørn (Pandion haliaetus) | |||||
250 | X | * | Blå Glente (Elanus caeruleus) | 2005-05-16 | Nedermose, Skagen (Frederikshavn) | |
251 | X | * | Ådselgrib (Neophron percnopterus) | 2017-06-05 | Saksfjed Inddæmning (Lolland) | |
252 | Hvepsevåge (Pernis apivorus) | |||||
253 | X | * | Gåsegrib (Gyps fulvus) | 2013-06-15 | Kåstrup nf. Skive (Skive) | |
254 | X | * | Slangeørn (Circaetus gallicus) | 2003-07-22 | Tofte Sø, Lille Vildmose (Aalborg) | |
255 | X | * | Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) | 2006-06-11 | Flagbakken (Frederikshavn) | |
256 | X | * | Stor Skrigeørn (Clanga clanga) | 2003-05-30 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | |
257 | X | * | Dværgørn (Hieraaetus pennatus) | 2011-04-25 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | |
258 | X | * | Steppeørn (Aquila nipalensis) | 2005-10-08 | Stigsnæs Skov (Slagelse) | |
259 | X | * | Kejserørn (Aquila heliaca) | 2020-04-16 | Horsnæs Nyord,Møn | |
260 | Kongeørn (Aquila chrysaetos) | |||||
261 | X | * | Høgeørn (Aquila fasciata) | 2011-06-12 | Slamrebjerg (Bornholm) | |
262 | Spurvehøg (Accipiter nisus) | |||||
263 | Duehøg (Accipiter gentilis) | |||||
264 | Rørhøg (Circus aeruginosus) | |||||
265 | Blå Kærhøg (Circus cyaneus) | |||||
266 | X | * | Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) | 2023-10-28 | Kogleaks, Nordjylland | |
267 | X | * | Steppehøg (Circus macrourus) | 2002-11-26 | Marker v. Stevns Klint (Stevns) | |
268 | Hedehøg (Circus pygargus) | |||||
269 | Rød Glente (Milvus milvus) | |||||
270 | Sort Glente (Milvus migrans) | |||||
271 | Havørn (Haliaeetus albicilla) | |||||
272 | Fjeldvåge (Buteo lagopus) | |||||
273 | X | * | Ørnevåge (Buteo rufinus) | 2003-10-06 | Vilslev Enge (Esbjerg) | |
274 | Musvåge (Buteo buteo) | |||||
275 | Slørugle (Tyto alba) | |||||
276 | X | * | Dværghornugle (Otus scops) | 2003-06-14 | Filsø, godset (Varde) | |
277 | X | * | Sneugle (Bubo scandiacus) | 2009-03-26 | Hanstholm, Thy (Thisted) | |
278 | Stor Hornugle (Bubo bubo) | |||||
279 | Natugle (Strix aluco) | |||||
280 | X | * | Høgeugle (Surnia ulula) | 1984-02-10 | Gribskov - hele skoven (Hillerød) | |
281 | X | * | Spurveugle (Glaucidium passerinum) | 2003-10-23 | Asserbo Plantage (Halsnæs) | |
282 | X | Kirkeugle (Athene noctua) | ||||
283 | X | * | Perleugle (Aegolius funereus) | 2006-03-15 | Tved Plantage (Thisted) | |
284 | Skovhornugle (Asio otus) | |||||
285 | Mosehornugle (Asio flammeus) | |||||
286 | Hærfugl (Upupa epops) | |||||
287 | X | * | Ellekrage (Coracias garrulus) | 2010-08-20 | Gadeby (Bornholm) | |
288 | Isfugl (Alcedo atthis) | |||||
289 | * | Grøn Biæder (Merops persicus) | ||||
290 | Biæder (Merops apiaster) | |||||
291 | Vendehals (Jynx torquilla) | |||||
292 | X | * | Tretået Spætte (Picoides tridactylus) | 2007-10-13 | Reservatet, Skagen (Frederikshavn) | |
293 | X | * | Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) | 2013-12-18 | Lunden, Gram (Haderslev) | |
294 | Lille Flagspætte (Dryobates minor) | |||||
295 | Stor Flagspætte (Dendrocopos major) | |||||
296 | * | Guldspætte (Colaptes auratus) | ||||
297 | Sortspætte (Dryocopus martius) | |||||
298 | Grønspætte (Picus viridis) | |||||
299 | X | * | Lille Tårnfalk (Falco naumanni) | 2006-05-06 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | |
300 | Tårnfalk (Falco tinnunculus) | |||||
301 | * | Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius) | ||||
302 | Aftenfalk (Falco vespertinus) | |||||
303 | * | Eleonorafalk (Falco eleonorae) | ||||
304 | Dværgfalk (Falco columbarius) | |||||
305 | Lærkefalk (Falco subbuteo) | |||||
306 | X | * | Slagfalk (Falco cherrug) | 2006-05-06 | Grenen, Skagen | |
307 | X | * | Jagtfalk (Falco rusticolus) | 2003-10-25 | Roneklint-søerne (Vordingborg) | |
308 | Vandrefalk (Falco peregrinus) | |||||
309 | X | * | Brun Tornskade (Lanius cristatus) | 2012-11-04 | Årslev Engsø (Århus) | |
310 | Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) | |||||
311 | X | * | Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) | 2020-11-09 | Lalandia Dragsminde | |
312 | X | * | Langhalet Tornskade (Lanius schach) | 2007-10-16 | Skallingen (Varde) | |
313 | X | * | Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) | 2004-09-29 | Buttervej Industriområde, Skagen (Frederikshavn) | |
314 | Stor Tornskade (Lanius excubitor) | |||||
315 | X | * | Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) | 2008-05-23 | Blåvands Huk (Varde) | |
316 | X | * | Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) | 2011-10-20 | Mandø (Esbjerg) | |
317 | X | Pirol (Oriolus oriolus) | ||||
318 | Skovskade (Garrulus glandarius) | |||||
319 | Husskade (Pica pica) | |||||
320 | X | Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) | ||||
321 | Allike (Coloeus monedula) | |||||
322 | * | Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus) | ||||
323 | Råge (Corvus frugilegus) | |||||
324 | Sortkrage (Corvus corone) | |||||
325 | Gråkrage (Corvus cornix) | |||||
326 | Ravn (Corvus corax) | |||||
327 | X | Silkehale (Bombycilla garrulus) | ||||
328 | Sortmejse (Periparus ater) | |||||
329 | Topmejse (Lophophanes cristatus) | |||||
330 | Sumpmejse (Poecile palustris) | |||||
331 | X | Fyrremejse (Poecile montanus) | ||||
332 | Blåmejse (Cyanistes caeruleus) | |||||
333 | Musvit (Parus major) | |||||
334 | X | Pungmejse (Remiz pendulinus) | ||||
335 | Skægmejse (Panurus biarmicus) | |||||
336 | Hedelærke (Lullula arborea) | |||||
337 | Sanglærke (Alauda arvensis) | |||||
338 | X | Toplærke (Galerida cristata) | ||||
339 | Bjerglærke (Eremophila alpestris) | |||||
340 | X | * | Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) | 2004-11-03 | Nordstrand ved Grenen (Frederikshavn) | |
341 | X | * | Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) | 2006-01-03 | Staunings Ø (Solrød) | |
342 | Digesvale (Riparia riparia) | |||||
343 | Landsvale (Hirundo rustica) | |||||
344 | * | Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) | ||||
345 | Bysvale (Delichon urbicum) | |||||
346 | X | * | Rødbrystet Svale (Cecropis semirufa) | 2024-05-10 | Rørtang , 3070 Snekkersten | |
347 | X | * | Rødrygget Svale (Cecropis daurica) | 2003-05-31 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | |
348 | Halemejse (Aegithalos caudatus) | |||||
349 | X | Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) | ||||
350 | X | * | Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) | 2011-05-30 | Nordbjerg, Anholt (Norddjurs) | |
351 | X | * | Himalayasanger (Phylloscopus humei) | 2003-10-27 | Sønderho Strand (Fanø) | |
352 | X | Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) | ||||
353 | X | Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) | ||||
354 | X | * | Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) | 2004-10-01 | Knudshoved Færgehavn (Nyborg) | |
355 | X | * | Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) | 2016-06-01 | Christiansø (Christiansø) | |
356 | X | * | Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) | 2003-10-25 | Bødkermosen og Karensby bakker (Vordingborg) | |
357 | Løvsanger (Phylloscopus trochilus) | |||||
358 | Gransanger (Phylloscopus collybita) | |||||
359 | X | * | Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) | 2013-05-10 | Spodsbjerg (Halsnæs) | |
360 | * | Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) | ||||
361 | X | * | Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) | 2019-10-19 | Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde) | |
362 | X | Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) | ||||
363 | X | * | Nordsanger (Phylloscopus borealis) | 2008-08-11 | Blåvands Huk (Varde) | |
364 | X | Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) | ||||
365 | * | Vandsanger (Acrocephalus paludicola) | ||||
366 | X | Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) | ||||
367 | X | * | Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) | 2019-10-14 | Blåvand, Mosen (Varde) | |
368 | X | * | Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) | 2003-06-22 | Tryggevælde Ådal (Stevns) | |
369 | Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) | |||||
370 | X | Kærsanger (Acrocephalus palustris) | ||||
371 | X | * | Lille Gulbug (Iduna caligata) | 2018-10-14 | Mandø Bykog Digebrud (Esbjerg) | |
372 | X | * | Bleg Gulbug (Iduna pallida) | 2003-06-01 | Gedser Fuglestation | |
373 | X | * | Spottesanger (Hippolais polyglotta) | 2010-06-08 | Blåvand | |
374 | X | Gulbug (Hippolais icterina) | ||||
375 | * | Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus) | ||||
376 | X | * | Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) | 2008-10-17 | Grønningen (Varde) | |
377 | X | Græshoppesanger (Locustella naevia) | ||||
378 | X | Flodsanger (Locustella fluviatilis) | ||||
379 | X | Savisanger (Locustella luscinioides) | ||||
380 | X | * | Cistussanger (Cisticola juncidis) | 2023-07-21 | Grenen | |
381 | Munk (Sylvia atricapilla) | |||||
382 | Havesanger (Sylvia borin) | |||||
383 | X | * | Høgesanger (Curruca nisoria) | 2003-09-06 | Sønderho og Sommerhusområde (Fanø) | |
384 | X | Gærdesanger (Curruca curruca) | ||||
385 | X | * | Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) | 2012-05-20 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | |
386 | Tornsanger (Curruca communis) | |||||
387 | X | * | Sardinsk Sanger (Curruca sarda) | 2005-06-12 | Højen Fyrvej (Frederikshavn) | |
388 | X | * | Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) | 2014-05-02 | Nordstrand ved Batterivej (Frederikshavn) | |
389 | X | * | Iberisk Sanger (Curruca iberiae) | 2019-10-20 | Mandø, sydøstkrat (Esbjerg) | |
390 | * | Makisanger (Curruca subalpina) | ||||
391 | X | * | Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) | 2007-06-20 | Blåvands Huk (Varde) | |
392 | * | Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) | ||||
393 | X | Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) | ||||
394 | Fuglekonge (Regulus regulus) | |||||
395 | Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) | |||||
396 | X | Spætmejse (Sitta europaea) | ||||
397 | X | Træløber (Certhia familiaris) | ||||
398 | X | Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) | ||||
399 | X | * | Rosenstær (Pastor roseus) | 2003-06-23 | Klintholm Havn og By (Vordingborg) | |
400 | Stær (Sturnus vulgaris) | |||||
401 | X | * | Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) | 2003-04-23 | Tane Sø og Nørrekær (Varde) | |
402 | * | Gulddrossel (Zoothera aurea) | ||||
403 | X | * | Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) | 2012-10-21 | Christiansø | |
404 | * | Eremitdrossel (Catharus guttatus) | ||||
405 | X | Ringdrossel (Turdus torquatus) | ||||
406 | Solsort (Turdus merula) | |||||
407 | * | Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) | ||||
408 | X | * | Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) | 2007-01-29 | Universitetsparken i København (København) | |
409 | X | * | Brundrossel (Turdus eunomus) | 2020-11-01 | Sorthat Odde (Bornholm) | |
410 | Sjagger (Turdus pilaris) | |||||
411 | X | Vindrossel (Turdus iliacus) | ||||
412 | Sangdrossel (Turdus philomelos) | |||||
413 | X | Misteldrossel (Turdus viscivorus) | ||||
414 | * | Vandredrossel (Turdus migratorius) | ||||
415 | X | Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) | ||||
416 | * | Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica) | ||||
417 | Rødhals (Erithacus rubecula) | |||||
418 | X | * | Dværgnattergal (Larvivora sibilans) | 2012-10-19 | Christiansø | |
419 | X | Blåhals (Luscinia svecica) | ||||
420 | X | Nattergal (Luscinia luscinia) | ||||
421 | X | * | Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) | 2003-05-25 | Klise Nor (Langeland) | |
422 | * | Rubinnattergal (Calliope calliope) | ||||
423 | X | * | Blåstjert (Tarsiger cyanurus) | 2004-10-05 | Hanstholm Fyrhaver (Thisted) | |
424 | X | Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) | ||||
425 | X | * | Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) | 2003-05-31 | Molslaboratoriet/Besøgscenter (Syddjurs) | |
426 | X | Lille Fluesnapper (Ficedula parva) | ||||
427 | X | * | Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) | 2019-11-10 | Folkeparken ved Gentofte Sø (Gentofte) | |
428 | X | Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) | ||||
429 | X | Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) | ||||
430 | X | * | Stendrossel (Monticola saxatilis) | 2020-06-11 | Surender by/agerland (Syddjurs) | |
431 | X | Bynkefugl (Saxicola rubetra) | ||||
432 | X | Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) | ||||
433 | X | * | Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) | 2003-10-02 | Husby Strand, Wedellsborg (Middelfart) | |
434 | X | * | Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) | 2017-10-31 | Gedser Odde (Guldborgsund) | |
435 | Stenpikker (Oenanthe oenanthe) | |||||
436 | X | * | Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) | 2005-10-13 | Nyeng (Varde) | |
437 | X | * | Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) | 2005-10-30 | Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern) | |
438 | X | * | Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) | 2011-11-02 | Thorsminde Havn (Holstebro) | |
439 | * | Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) | ||||
440 | X | * | Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) | 2005-10-11 | Vilslev Enge (Esbjerg) | |
441 | X | * | Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) | 2010-07-01 | Store Vrøj (Kalundborg) | |
442 | X | Vandstær (Cinclus cinclus) | ||||
443 | Gråspurv (Passer domesticus) | |||||
444 | * | Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) | ||||
445 | Skovspurv (Passer montanus) | |||||
446 | * | Snefinke (Montifringilla nivalis) | ||||
447 | X | * | Alpejernspurv (Prunella collaris) | 2004-05-11 | Blåvands Huk (Varde) | |
448 | X | * | Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) | 2016-10-15 | Nordhavnstippen/Stubben (København) | |
449 | X | * | Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) | 2023-03-22 | Kildegprdsvej, Vollsmose,Odense | |
450 | Jernspurv (Prunella modularis) | |||||
451 | Gul Vipstjert (Motacilla flava) | |||||
452 | X | * | Citronvipstjert (Motacilla citreola) | 2006-09-06 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | |
453 | Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) | |||||
454 | Hvid Vipstjert (Motacilla alba) | |||||
455 | X | * | Storpiber (Anthus richardi) | 2003-10-13 | Mandø, sydlige forland (Esbjerg) | |
456 | X | * | Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) | 2012-11-25 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | |
457 | X | Markpiber (Anthus campestris) | ||||
458 | Engpiber (Anthus pratensis) | |||||
459 | Skovpiber (Anthus trivialis) | |||||
460 | X | * | Tajgapiber (Anthus hodgsoni) | 2013-09-29 | Mandø By (Esbjerg) | |
461 | X | Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) | ||||
462 | X | Bjergpiber (Anthus spinoletta) | ||||
463 | Skærpiber (Anthus petrosus) | |||||
464 | Bogfinke (Fringilla coelebs) | |||||
465 | X | Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) | ||||
466 | X | Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) | ||||
467 | X | * | Krognæb (Pinicola enucleator) | 2004-11-08 | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) | |
468 | X | Dompap (Pyrrhula pyrrhula) | ||||
469 | X | * | Ørkendompap (Bucanetes githagineus) | 2007-08-06 | Agger Tange (Thisted) | |
470 | X | Karmindompap (Carpodacus erythrinus) | 2003-05-25 | Søgård (Langeland) (Langeland) | ||
471 | Grønirisk (Chloris chloris) | |||||
472 | X | Bjergirisk (Linaria flavirostris) | ||||
473 | Tornirisk (Linaria cannabina) | |||||
474 | X | Stor Gråsisken (Acanthis flammea) | ||||
475 | X | Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) | ||||
476 | X | Hvidsisken (Acanthis hornemanni) | ||||
477 | X | Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) | ||||
478 | X | Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) | ||||
479 | X | Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) | ||||
480 | Stillits (Carduelis carduelis) | |||||
481 | X | Gulirisk (Serinus serinus) | ||||
482 | Grønsisken (Spinus spinus) | |||||
483 | X | Lapværling (Calcarius lapponicus) | ||||
484 | X | Snespurv (Plectrophenax nivalis) | ||||
485 | X | Bomlærke (Emberiza calandra) | ||||
486 | Gulspurv (Emberiza citrinella) | |||||
487 | X | * | Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) | 2016-10-13 | Fanø Hønen | |
488 | X | * | Klippeværling (Emberiza cia) | 2003-06-01 | Gedser Fuglestation, double | |
489 | X | * | Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) | 2005-05-28 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | |
490 | X | Hortulan (Emberiza hortulana) | ||||
491 | X | * | Gærdeværling (Emberiza cirlus) | 2019-07-13 | Tornby Klitplantage (Hjørring) | |
492 | X | * | Dværgværling (Emberiza pusilla) | 2004-10-10 | Mandø By (Esbjerg) | |
493 | X | * | Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) | 2018-04-28 | Skagen By (Frederikshavn) | |
494 | X | * | Pileværling (Emberiza rustica) | 2014-09-13 | Maglemose v. Vedbæk (Rudersdal) | |
495 | * | Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) | ||||
496 | X | * | Hætteværling (Emberiza melanocephala) | 2007-05-28 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | |
497 | X | * | Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) | 2019-10-15 | Blåvand | |
498 | X | Rørspurv (Emberiza schoeniclus) | ||||
499 | X | * | Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) | 2010-07-05 | Skørping (Rebild) | |
500 | * | Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) | ||||
501 | X | * | Gul Sanger (Setophaga aestiva) | 2022-10-10 | Agger By | |
502 | X | * | Stribet Sanger (Setophaga striata) | 2006-10-15 | Mandø By (Esbjerg) | |
503 | * | Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) |