Danske Arter
Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Se årsopdelt oversigt af Christian Christophersens kryds
Dette er Christian Christophersens Danske Arter
# | X | * | Navn | Dato | Lokation | Kort |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | * | Urfugl (Lyrurus tetrix) | ||||
2 | X | Agerhøne (Perdix perdix) | 2019-12-02 | Stevns | ||
3 | Vagtel (Coturnix coturnix) | |||||
4 | X | Fasan (Phasianus colchicus) | 2019-09-03 | Kornerup | ||
5 | Knortegås (Branta bernicla) | |||||
6 | X | Rødhalset Gås (Branta ruficollis) | 2021-05-07 | Koklapperne | ||
7 | X | Canadagås (Branta canadensis) | 2019-12-02 | Nyord | ||
8 | X | Bramgås (Branta leucopsis) | 2019-10-15 | Sprogø | ||
9 | X | * | Indisk Gås (Anser indicus) | 2020-07-06 | Årslev engsø | |
10 | * | Dværgsnegås (Anser rossii) | ||||
11 | X | Grågås (Anser anser) | 2019-05-02 | Gentofte sø | ||
12 | Tajgasædgås (Anser fabalis) | |||||
13 | X | Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) | 2021-04-25 | Fælledparken | ||
14 | Tundrasædgås (Anser serrirostris) | |||||
15 | X | Blisgås (Anser albifrons) | 2020-01-31 | Eskilstrup | ||
16 | Dværggås (Anser erythropus) | |||||
17 | Sortsvane (Cygnus atratus) | |||||
18 | X | Knopsvane (Cygnus olor) | 2019-07-02 | Gentofte sø | ||
19 | X | Pibesvane (Cygnus columbianus) | 2021-03-08 | Søborg Hestehave | ||
20 | X | Sangsvane (Cygnus cygnus) | 2019-10-07 | Renseanlæg Damhusåen | ||
21 | X | Nilgås (Alopochen aegyptiaca) | 2020-06-02 | Årslev Engsø | ||
22 | X | Gravand (Tadorna tadorna) | 2019-10-03 | Havnsø | ||
23 | Rustand (Tadorna ferruginea) | |||||
24 | X | * | Mandarinand (Aix galericulata) | 2021-03-30 | Amager fælled | |
25 | * | Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) | ||||
26 | X | Atlingand (Spatula querquedula) | 2020-04-16 | Korevlerne | ||
27 | * | Blåvinget And (Spatula discors) | ||||
28 | X | Skeand (Spatula clypeata) | 2019-05-20 | Holløse Bredning | ||
29 | X | Knarand (Mareca strepera) | 2019-05-20 | Holløse Bredning | ||
30 | X | Pibeand (Mareca penelope) | 2019-05-20 | Holløse Bredning | ||
31 | * | Amerikansk Pibeand (Mareca americana) | ||||
32 | X | Gråand (Anas platyrhynchos) | 2019-06-04 | Gentofte sø | ||
33 | * | Sortbrun And (Anas rubripes) | ||||
34 | X | Spidsand (Anas acuta) | 2019-12-02 | Ølsemagle revle | ||
35 | X | Krikand (Anas crecca) | 2019-05-20 | Holløse Bredning | ||
36 | X | * | Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) | 2022-04-03 | Bløden | |
37 | X | * | Rødhovedet And (Netta rufina) | 2019-04-24 | Gentofte Sø | |
38 | X | Taffeland (Aythya ferina) | 2019-09-13 | Sortedam Dossering | ||
39 | X | * | Hvidøjet And (Aythya nyroca) | 2019-07-25 | Damhussøen | |
40 | X | * | Halsbåndstroldand (Aythya collaris) | 2019-12-01 | Søndersø | |
41 | X | Troldand (Aythya fuligula) | 2019-11-04 | Sortedam Dossering | ||
42 | X | Bjergand (Aythya marila) | 2019-12-02 | Nyord | ||
43 | * | Lille Bjergand (Aythya affinis) | ||||
44 | * | Stellersand (Polysticta stelleri) | ||||
45 | X | * | Kongeederfugl (Somateria spectabilis) | 2021-01-12 | Hundested Havn | |
46 | X | Ederfugl (Somateria mollissima) | 2019-09-02 | Nivå Strandeng | ||
47 | X | * | Brilleand (Melanitta perspicillata) | 2021-01-30 | Jægerspris | |
48 | X | Fløjlsand (Melanitta fusca) | 2019-07-13 | Uggerby Strand | ||
49 | * | Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) | ||||
50 | X | * | Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) | 2020-12-17 | Høve Strand | |
51 | X | Sortand (Melanitta nigra) | 2019-07-13 | Uggerby Strand | ||
52 | X | * | Amerikansk Sortand (Melanitta americana) | 2020-12-22 | Tisvilde Hegn | |
53 | Havlit (Clangula hyemalis) | |||||
54 | X | Hvinand (Bucephala clangula) | 2019-05-20 | Holløse Bredning | ||
55 | X | Lille Skallesluger (Mergellus albellus) | ||||
56 | X | Stor Skallesluger (Mergus merganser) | 2019-12-02 | Nyord | ||
57 | X | Toppet Skallesluger (Mergus serrator) | 2019-07-11 | Nivå Strandeng | ||
58 | X | * | Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) | 2022-02-27 | Selsø Sø | |
59 | X | * | Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) | 2022-02-14 | Selsø Sø | |
60 | Natravn (Caprimulgus europaeus) | |||||
61 | * | Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) | ||||
62 | * | Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus) | ||||
63 | * | Alpesejler (Tachymarptis melba) | ||||
64 | X | Mursejler (Apus apus) | 2019-07-28 | Vangede | ||
65 | * | Gråsejler (Apus pallidus) | ||||
66 | * | Orientsejler (Apus pacificus) | ||||
67 | * | Lille Sejler (Apus affinis) | ||||
68 | * | Kaffersejler (Apus caffer) | ||||
69 | * | Stortrappe (Otis tarda) | ||||
70 | * | Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) | ||||
71 | * | Dværgtrappe (Tetrax tetrax) | ||||
72 | * | Skadegøg (Clamator glandarius) | ||||
73 | * | Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) | ||||
74 | * | Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus) | ||||
75 | X | Gøg (Cuculus canorus) | 2019-05-20 | Holløse Bredning | ||
76 | * | Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus) | ||||
77 | X | Klippedue (Columba livia) | 2019-08-09 | Rådhuspladsen | ||
78 | X | Huldue (Columba oenas) | 2022-04-18 | Gribskov | ||
79 | X | Ringdue (Columba palumbus) | 2019-08-03 | Gentofte sø | ||
80 | Turteldue (Streptopelia turtur) | |||||
81 | * | Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) | ||||
82 | X | Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) | 2019-08-10 | Ødum | ||
83 | X | * | Sørgedue (Zenaida macroura) | 2020-05-25 | Bøgballe | |
84 | X | Vandrikse (Rallus aquaticus) | 2020-03-15 | Gentofte Sø | ||
85 | X | Engsnarre (Crex crex) | 2020-06-11 | Kongslev (lille vildmose) | ||
86 | X | * | Lille Rørvagtel (Porzana parva) | 2020-06-11 | Lille vildmose | |
87 | X | * | Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) | 2019-06-16 | Vaserne | |
88 | X | Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) | 2019-06-12 | Vaserne | ||
89 | * | Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni) | ||||
90 | X | Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) | 2019-05-25 | Nymosen Gentofte | ||
91 | X | Blishøne (Fulica atra) | 2019-07-04 | Gentofte sø | ||
92 | X | * | Prærietrane (Antigone canadensis) | 2021-01-16 | Svinø | |
93 | * | Jomfrutrane (Grus virgo) | ||||
94 | X | Trane (Grus grus) | 2019-09-05 | Rådhuspladsen | ||
95 | X | Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) | 2019-07-08 | Harrestrup Å | ||
96 | X | Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) | 2019-07-13 | Lille Vildmose | ||
97 | X | Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) | 2019-05-05 | Gentofte sø | ||
98 | X | Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) | 2019-12-02 | Klintholm havn | ||
99 | X | Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) | 2019-07-13 | Lille Vildmose | ||
100 | X | * | Triel (Burhinus oedicnemus) | 2022-03-13 | Nordhavnen | |
101 | X | Strandskade (Haematopus ostralegus) | 2019-12-01 | Renseanlæg Avedøre | ||
102 | X | * | Stylteløber (Himantopus himantopus) | 2021-05-14 | Villahøj Sø | |
103 | X | Klyde (Recurvirostra avosetta) | 2019-07-15 | Ølsemagle Revle | ||
104 | X | Vibe (Vanellus vanellus) | 2019-08-12 | Nivå Strandeng | ||
105 | * | Steppevibe (Vanellus gregarius) | ||||
106 | * | Sumpvibe (Vanellus leucurus) | ||||
107 | X | Hjejle (Pluvialis apricaria) | 2021-07-25 | Klydesøområdet | ||
108 | * | Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) | ||||
109 | * | Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) | ||||
110 | X | Strandhjejle (Pluvialis squatarola) | 2020-11-21 | Sønderho Fanø | ||
111 | X | Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) | 2019-07-13 | Uggerby Strand | ||
112 | X | Lille Præstekrave (Charadrius dubius) | 2019-07-03 | Dyrehaven | ||
113 | Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) | |||||
114 | * | Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus) | ||||
115 | * | Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) | ||||
116 | * | Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) | ||||
117 | * | Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) | ||||
118 | Pomeransfugl (Charadrius morinellus) | |||||
119 | * | Bartramsklire (Bartramia longicauda) | ||||
120 | X | Småspove (Numenius phaeopus) | 2021-05-02 | Nordhavnen | ||
121 | X | Storspove (Numenius arquata) | 2019-07-09 | Ølsemagle revle | ||
122 | X | Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) | 2019-07-09 | Ølsemagle revle | ||
123 | Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) | |||||
124 | * | Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) | ||||
125 | Stenvender (Arenaria interpres) | |||||
126 | X | Islandsk Ryle (Calidris canutus) | 2021-01-30 | Jægerspris | ||
127 | X | Brushane (Calidris pugnax) | 2019-07-09 | Ølsemagle revle | ||
128 | X | Kærløber (Calidris falcinellus) | 2021-05-20 | Nordhavnen | ||
129 | * | Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) | ||||
130 | * | Klireryle (Calidris himantopus) | ||||
131 | X | Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) | 2019-07-09 | Ølsemagle revle | ||
132 | X | Temmincksryle (Calidris temminckii) | 2021-05-20 | Nordhavnen | ||
133 | * | Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) | ||||
134 | Sandløber (Calidris alba) | |||||
135 | X | Almindelig Ryle (Calidris alpina) | 2019-07-07 | Nivå Strandeng | ||
136 | Sortgrå Ryle (Calidris maritima) | |||||
137 | * | Bairdsryle (Calidris bairdii) | ||||
138 | Dværgryle (Calidris minuta) | |||||
139 | * | Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) | ||||
140 | * | Prærieløber (Calidris subruficollis) | ||||
141 | X | * | Stribet Ryle (Calidris melanotos) | 2021-07-25 | Klydesøområdet | |
142 | * | Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) | ||||
143 | X | * | Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) | 2020-12-12 | Borre Knob (Horsens) | |
144 | X | Skovsneppe (Scolopax rusticola) | 2019-05-20 | Asserbo Plantage | ||
145 | Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) | |||||
146 | Tredækker (Gallinago media) | |||||
147 | X | Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) | 2020-04-19 | Nordhavnen | ||
148 | * | Terekklire (Xenus cinereus) | ||||
149 | * | Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) | ||||
150 | X | Odinshane (Phalaropus lobatus) | 2021-05-20 | Nordhavnen | ||
151 | X | Thorshane (Phalaropus fulicarius) | 2020-12-06 | Hovvig | ||
152 | X | Mudderklire (Actitis hypoleucos) | 2019-07-11 | Nivå Strandeng | ||
153 | * | Plettet Mudderklire (Actitis macularius) | ||||
154 | X | Svaleklire (Tringa ochropus) | 2019-06-30 | Harreskoven | ||
155 | * | Lille Gulben (Tringa flavipes) | ||||
156 | X | Rødben (Tringa totanus) | 2019-07-09 | Ølsemagle revle | ||
157 | * | Damklire (Tringa stagnatilis) | ||||
158 | X | Tinksmed (Tringa glareola) | 2020-05-09 | Gundsømagle Sø | ||
159 | X | Sortklire (Tringa erythropus) | 2020-06-16 | Følle Bund | ||
160 | X | Hvidklire (Tringa nebularia) | 2019-07-09 | Ølsemagle revle | ||
161 | X | * | Stor Gulben (Tringa melanoleuca) | 2020-11-21 | Sønderho Fanø | |
162 | * | Ørkenløber (Cursorius cursor) | ||||
163 | * | Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) | ||||
164 | * | Orientbraksvale (Glareola maldivarum) | ||||
165 | * | Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) | ||||
166 | Ride (Rissa tridactyla) | |||||
167 | * | Ismåge (Pagophila eburnea) | ||||
168 | Sabinemåge (Xema sabini) | |||||
169 | * | Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) | ||||
170 | * | Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) | ||||
171 | X | Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) | 2019-08-06 | Renseanlæg Avedøre | ||
172 | X | Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) | 2021-11-21 | Kongelundsengen | ||
173 | * | Rosenmåge (Rhodostethia rosea) | ||||
174 | * | Lattermåge (Leucophaeus atricilla) | ||||
175 | * | Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) | ||||
176 | * | Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) | ||||
177 | X | Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) | 2021-03-14 | Holmesø | ||
178 | * | Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) | ||||
179 | X | Stormmåge (Larus canus) | 2019-09-08 | Renseanlæg Avedøre | ||
180 | * | Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) | ||||
181 | X | Svartbag (Larus marinus) | 2019-11-19 | Havnsø | ||
182 | * | Gråvinget Måge (Larus glaucescens) | ||||
183 | Gråmåge (Larus hyperboreus) | |||||
184 | * | Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) | ||||
185 | X | Sølvmåge (Larus argentatus) | 2019-07-03 | Gentofte sø | ||
186 | X | Kaspisk Måge (Larus cachinnans) | 2019-12-02 | Klintholm havn | ||
187 | Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) | |||||
188 | * | Armensk Måge (Larus armenicus) | ||||
189 | X | Sildemåge (Larus fuscus) | 2019-08-09 | Avedøre Holme | ||
190 | Sandterne (Gelochelidon nilotica) | |||||
191 | X | Rovterne (Hydroprogne caspia) | 2004-07-20 | Ølsemaglerevle, nord | ||
192 | X | Splitterne (Thalasseus sandvicensis) | 2019-07-13 | Uggerby Strand | ||
193 | * | Aztekerterne (Thalasseus elegans) | ||||
194 | X | Dværgterne (Sternula albifrons) | 2021-05-22 | Nordhavnen | ||
195 | * | Brilleterne (Onychoprion anaethetus) | ||||
196 | * | Rosenterne (Sterna dougallii) | ||||
197 | X | Fjordterne (Sterna hirundo) | 2019-07-11 | Nivå Strandeng | ||
198 | X | Havterne (Sterna paradisaea) | 2019-07-13 | Uggerby Strand | ||
199 | * | Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) | ||||
200 | * | Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) | ||||
201 | Sortterne (Chlidonias niger) | |||||
202 | Storkjove (Stercorarius skua) | |||||
203 | Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) | |||||
204 | Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) | |||||
205 | Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) | |||||
206 | Søkonge (Alle alle) | |||||
207 | * | Polarlomvie (Uria lomvia) | ||||
208 | X | Lomvie (Uria aalge) | 2020-12-17 | Lumsås Nordstrand | ||
209 | X | Alk (Alca torda) | 2020-03-08 | Lumsås Nordstrand | ||
210 | Tejst (Cepphus grylle) | |||||
211 | Lunde (Fratercula arctica) | |||||
212 | Rødstrubet Lom (Gavia stellata) | |||||
213 | X | Sortstrubet Lom (Gavia arctica) | 2020-03-08 | Kysten ved sandflugts plantagen | ||
214 | * | Stillehavslom (Gavia pacifica) | ||||
215 | Islom (Gavia immer) | |||||
216 | Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) | |||||
217 | * | Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) | ||||
218 | * | Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) | ||||
219 | Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) | |||||
220 | Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) | |||||
221 | Mallemuk (Fulmarus glacialis) | |||||
222 | * | Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) | ||||
223 | * | Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) | ||||
224 | Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) | |||||
225 | * | Storskråpe (Ardenna gravis) | ||||
226 | Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) | |||||
227 | * | Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) | ||||
228 | * | Tropeskråpe (Puffinus lherminieri) | ||||
229 | * | Sort Stork (Ciconia nigra) | ||||
230 | X | Hvid Stork (Ciconia ciconia) | 2019-08-08 | Kornerup | ||
231 | * | Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) | ||||
232 | X | Sule (Morus bassanus) | 2019-07-13 | Skagen | ||
233 | * | Brun Sule (Sula leucogaster) | ||||
234 | * | Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) | ||||
235 | X | Skarv (Phalacrocorax carbo) | 2019-05-03 | Sortedam Dossering | ||
236 | X | * | Sort Ibis (Plegadis falcinellus) | 2022-05-21 | Villahøj | |
237 | X | Skestork (Platalea leucorodia) | 2019-07-13 | Lille Vildmose | ||
238 | X | Rørdrum (Botaurus stellaris) | 2020-06-11 | Lille Vildmose | ||
239 | * | Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) | ||||
240 | * | Dværghejre (Ixobrychus minutus) | ||||
241 | X | * | Nathejre (Nycticorax nycticorax) | 2022-11-14 | Ejby Køge | |
242 | * | Tophejre (Ardeola ralloides) | ||||
243 | X | * | Kohejre (Bubulcus ibis) | 2020-01-13 | Trehuse (Viborg) | |
244 | X | Fiskehejre (Ardea cinerea) | 2019-06-02 | Frederiksberg have | ||
245 | * | Purpurhejre (Ardea purpurea) | ||||
246 | X | Sølvhejre (Ardea alba) | 2019-08-13 | Væth Enge | ||
247 | Silkehejre (Egretta garzetta) | |||||
248 | * | Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) | ||||
249 | X | Fiskeørn (Pandion haliaetus) | 2019-07-20 | Gribskov | ||
250 | X | * | Blå Glente (Elanus caeruleus) | 2020-04-14 | Busemarke Møn | |
251 | * | Ådselgrib (Neophron percnopterus) | ||||
252 | X | Hvepsevåge (Pernis apivorus) | 2019-08-08 | Trehøje Mols | ||
253 | * | Gåsegrib (Gyps fulvus) | ||||
254 | * | Slangeørn (Circaetus gallicus) | ||||
255 | * | Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) | ||||
256 | * | Stor Skrigeørn (Clanga clanga) | ||||
257 | * | Dværgørn (Hieraaetus pennatus) | ||||
258 | * | Steppeørn (Aquila nipalensis) | ||||
259 | * | Kejserørn (Aquila heliaca) | ||||
260 | Kongeørn (Aquila chrysaetos) | |||||
261 | * | Høgeørn (Aquila fasciata) | ||||
262 | X | Spurvehøg (Accipiter nisus) | 2019-10-04 | Gentofte sø | ||
263 | X | Duehøg (Accipiter gentilis) | 2021-02-02 | Ganløse ore | ||
264 | X | Rørhøg (Circus aeruginosus) | 2019-07-13 | Lille Vildmose | ||
265 | X | Blå Kærhøg (Circus cyaneus) | 2019-12-02 | Nyord | ||
266 | * | Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) | ||||
267 | * | Steppehøg (Circus macrourus) | ||||
268 | Hedehøg (Circus pygargus) | |||||
269 | X | Rød Glente (Milvus milvus) | 2019-06-09 | Kirke Sonnerup | ||
270 | X | Sort Glente (Milvus migrans) | 2022-08-07 | Dueodde | ||
271 | X | Havørn (Haliaeetus albicilla) | 2019-07-13 | Lille Vildmose | ||
272 | X | Fjeldvåge (Buteo lagopus) | 2019-12-02 | Nyord | ||
273 | * | Ørnevåge (Buteo rufinus) | ||||
274 | X | Musvåge (Buteo buteo) | 2019-10-11 | Karlebo | ||
275 | Slørugle (Tyto alba) | |||||
276 | * | Dværghornugle (Otus scops) | ||||
277 | * | Sneugle (Bubo scandiacus) | ||||
278 | Stor Hornugle (Bubo bubo) | |||||
279 | X | Natugle (Strix aluco) | 2019-07-28 | Kårup Skov | ||
280 | X | * | Høgeugle (Surnia ulula) | 1989-12-01 | Margretelund, ved Viborg | |
281 | * | Spurveugle (Glaucidium passerinum) | ||||
282 | Kirkeugle (Athene noctua) | |||||
283 | * | Perleugle (Aegolius funereus) | ||||
284 | X | Skovhornugle (Asio otus) | 2020-12-17 | Flyvestation Værløse | ||
285 | X | Mosehornugle (Asio flammeus) | 2019-06-12 | Vaserne | ||
286 | Hærfugl (Upupa epops) | |||||
287 | * | Ellekrage (Coracias garrulus) | ||||
288 | X | Isfugl (Alcedo atthis) | 2019-06-10 | Bårse | ||
289 | * | Grøn Biæder (Merops persicus) | ||||
290 | Biæder (Merops apiaster) | |||||
291 | X | Vendehals (Jynx torquilla) | 2022-06-24 | Allerød Sø | ||
292 | * | Tretået Spætte (Picoides tridactylus) | ||||
293 | X | * | Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) | 2020-12-12 | Gråsten | |
294 | X | Lille Flagspætte (Dryobates minor) | 2021-04-01 | Vaserne | ||
295 | X | Stor Flagspætte (Dendrocopos major) | 2019-07-11 | Kårup Skov | ||
296 | * | Guldspætte (Colaptes auratus) | ||||
297 | X | Sortspætte (Dryocopus martius) | 2019-05-20 | Asserbo Plantage | ||
298 | X | Grønspætte (Picus viridis) | 2022-04-16 | Roldskov | ||
299 | * | Lille Tårnfalk (Falco naumanni) | ||||
300 | X | Tårnfalk (Falco tinnunculus) | 2019-09-07 | Renseanlæg Avedøre | ||
301 | * | Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius) | ||||
302 | Aftenfalk (Falco vespertinus) | |||||
303 | * | Eleonorafalk (Falco eleonorae) | ||||
304 | X | Dværgfalk (Falco columbarius) | 2021-09-04 | Nordhavnstippen | ||
305 | Lærkefalk (Falco subbuteo) | |||||
306 | * | Slagfalk (Falco cherrug) | ||||
307 | * | Jagtfalk (Falco rusticolus) | ||||
308 | X | Vandrefalk (Falco peregrinus) | 2020-03-15 | Svanemølleværket | ||
309 | * | Brun Tornskade (Lanius cristatus) | ||||
310 | X | Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) | 2019-07-13 | Tornby Plantage | ||
311 | * | Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) | ||||
312 | * | Langhalet Tornskade (Lanius schach) | ||||
313 | * | Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) | ||||
314 | X | Stor Tornskade (Lanius excubitor) | 2021-02-02 | Ganløse Ore | ||
315 | * | Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) | ||||
316 | * | Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) | ||||
317 | Pirol (Oriolus oriolus) | |||||
318 | X | Skovskade (Garrulus glandarius) | 2019-07-13 | Kårup Skov | ||
319 | X | Husskade (Pica pica) | 2019-08-06 | Renseanlæg Damhusåen | ||
320 | X | Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) | 2021-11-04 | Ålsgårde | ||
321 | X | Allike (Coloeus monedula) | 2019-09-04 | Gentofte sø | ||
322 | * | Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus) | ||||
323 | X | Råge (Corvus frugilegus) | 2019-10-10 | Sortedam Dossering | ||
324 | X | Sortkrage (Corvus corone) | 2020-04-16 | Korevlerne | ||
325 | X | Gråkrage (Corvus cornix) | 2019-08-03 | Sortedam Dossering | ||
326 | X | Ravn (Corvus corax) | 2019-06-22 | Nejede Vesterskov | ||
327 | X | Silkehale (Bombycilla garrulus) | 2019-12-20 | Sorgenfri | ||
328 | X | Sortmejse (Periparus ater) | 2019-11-26 | Renseanlæg Avedøre | ||
329 | Topmejse (Lophophanes cristatus) | |||||
330 | X | Sumpmejse (Poecile palustris) | 2019-11-18 | Bårse | ||
331 | Fyrremejse (Poecile montanus) | |||||
332 | X | Blåmejse (Cyanistes caeruleus) | 2019-07-08 | Kårup Skov | ||
333 | X | Musvit (Parus major) | 2019-08-18 | Kårup Skov | ||
334 | X | Pungmejse (Remiz pendulinus) | 2022-05-13 | Utterslevmose | ||
335 | X | Skægmejse (Panurus biarmicus) | 2020-01-25 | Gentofte Sø | ||
336 | X | Hedelærke (Lullula arborea) | 2020-03-08 | Kysten ved sandflugts plantagen | ||
337 | X | Sanglærke (Alauda arvensis) | 2019-07-09 | Ordupnæs | ||
338 | X | Toplærke (Galerida cristata) | 2019-07-13 | Hirtshals | ||
339 | X | Bjerglærke (Eremophila alpestris) | 2020-03-17 | Korevlerne | ||
340 | * | Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) | ||||
341 | * | Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) | ||||
342 | X | Digesvale (Riparia riparia) | 2019-06-09 | Ordrup Næs | ||
343 | X | Landsvale (Hirundo rustica) | 2019-07-04 | Klampenborg | ||
344 | * | Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) | ||||
345 | X | Bysvale (Delichon urbicum) | 2019-07-09 | Klampenborg | ||
346 | * | Rødbrystet Svale (Cecropis semirufa) | ||||
347 | * | Rødrygget Svale (Cecropis daurica) | ||||
348 | X | Halemejse (Aegithalos caudatus) | 2019-07-11 | Rungsted Kyst | ||
349 | X | Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) | ||||
350 | * | Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) | ||||
351 | X | * | Himalayasanger (Phylloscopus humei) | 2019-11-26 | Vestre kirkegård | |
352 | Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) | |||||
353 | X | Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) | 2022-11-14 | Ølsemagle revle | ||
354 | * | Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) | ||||
355 | * | Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) | ||||
356 | * | Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) | ||||
357 | X | Løvsanger (Phylloscopus trochilus) | 2019-06-30 | Renseanlæg Damhusåen | ||
358 | X | Gransanger (Phylloscopus collybita) | 2019-06-30 | Renseanlæg Damhusåen | ||
359 | * | Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) | ||||
360 | * | Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) | ||||
361 | * | Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) | ||||
362 | X | Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) | 2020-06-16 | Agri (Mols) | ||
363 | * | Nordsanger (Phylloscopus borealis) | ||||
364 | X | Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) | 2020-05-09 | Gundsømagle Sø | ||
365 | * | Vandsanger (Acrocephalus paludicola) | ||||
366 | X | Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) | 2020-04-20 | Holløse Bredning | ||
367 | * | Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) | ||||
368 | X | * | Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) | 2020-06-14 | Vigsted By | |
369 | X | Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) | 2019-07-23 | Favrholm Voldgrav - Hillerød | ||
370 | X | Kærsanger (Acrocephalus palustris) | 2020-06-02 | Årslev engsø | ||
371 | * | Lille Gulbug (Iduna caligata) | ||||
372 | * | Bleg Gulbug (Iduna pallida) | ||||
373 | * | Spottesanger (Hippolais polyglotta) | ||||
374 | Gulbug (Hippolais icterina) | |||||
375 | * | Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus) | ||||
376 | * | Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) | ||||
377 | X | Græshoppesanger (Locustella naevia) | 2020-06-02 | Årslev engsø | ||
378 | Flodsanger (Locustella fluviatilis) | |||||
379 | Savisanger (Locustella luscinioides) | |||||
380 | * | Cistussanger (Cisticola juncidis) | ||||
381 | X | Munk (Sylvia atricapilla) | 2019-08-09 | Kårup Skov | ||
382 | X | Havesanger (Sylvia borin) | 2020-05-09 | Gundsømagle Sø | ||
383 | * | Høgesanger (Curruca nisoria) | ||||
384 | X | Gærdesanger (Curruca curruca) | 2019-06-30 | Renseanlæg Damhusåen | ||
385 | * | Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) | ||||
386 | X | Tornsanger (Curruca communis) | 2019-06-30 | Renseanlæg Damhusåen | ||
387 | * | Sardinsk Sanger (Curruca sarda) | ||||
388 | * | Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) | ||||
389 | * | Iberisk Sanger (Curruca iberiae) | ||||
390 | * | Makisanger (Curruca subalpina) | ||||
391 | * | Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) | ||||
392 | * | Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) | ||||
393 | X | Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) | 2021-12-29 | Kårup skov | ||
394 | X | Fuglekonge (Regulus regulus) | 2019-12-26 | Renseanlæg Lynetten | ||
395 | X | Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) | 2019-07-16 | Kårup Skov | ||
396 | X | Spætmejse (Sitta europaea) | 2019-05-14 | Kårup Skov | ||
397 | X | Træløber (Certhia familiaris) | 2019-06-30 | Harreskoven | ||
398 | X | Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) | 2019-07-18 | Raadvad | ||
399 | * | Rosenstær (Pastor roseus) | ||||
400 | X | Stær (Sturnus vulgaris) | 2019-10-05 | Renseanlæg Avedøre | ||
401 | * | Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) | ||||
402 | * | Gulddrossel (Zoothera aurea) | ||||
403 | * | Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) | ||||
404 | * | Eremitdrossel (Catharus guttatus) | ||||
405 | X | Ringdrossel (Turdus torquatus) | 2020-04-19 | Nordhavnen | ||
406 | X | Solsort (Turdus merula) | 2019-08-09 | Gentofte sø | ||
407 | * | Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) | ||||
408 | X | * | Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) | 2007-01-29 | Universitetsparken, Zoo Museum Kbh. | |
409 | * | Brundrossel (Turdus eunomus) | ||||
410 | X | Sjagger (Turdus pilaris) | 2019-11-14 | Renseanlæg Avedøre | ||
411 | X | Vindrossel (Turdus iliacus) | 2019-12-29 | Kårup skov | ||
412 | X | Sangdrossel (Turdus philomelos) | 2019-06-09 | Kårup Skov | ||
413 | Misteldrossel (Turdus viscivorus) | |||||
414 | * | Vandredrossel (Turdus migratorius) | ||||
415 | Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) | |||||
416 | * | Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica) | ||||
417 | X | Rødhals (Erithacus rubecula) | 2019-07-30 | Kårup Skov | ||
418 | * | Dværgnattergal (Larvivora sibilans) | ||||
419 | X | Blåhals (Luscinia svecica) | 2020-04-17 | Korevlerne | ||
420 | X | Nattergal (Luscinia luscinia) | 2019-07-29 | Kårup Skov | ||
421 | * | Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) | ||||
422 | * | Rubinnattergal (Calliope calliope) | ||||
423 | * | Blåstjert (Tarsiger cyanurus) | ||||
424 | X | Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) | 2019-06-29 | Kårup Skov | ||
425 | * | Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) | ||||
426 | Lille Fluesnapper (Ficedula parva) | |||||
427 | * | Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) | ||||
428 | X | Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) | 2020-04-14 | Klintholm Havn | ||
429 | X | Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) | ||||
430 | X | * | Stendrossel (Monticola saxatilis) | 2020-06-11 | Ebeltoft færgehavn | |
431 | X | Bynkefugl (Saxicola rubetra) | 2020-04-21 | Holløse Bredning | ||
432 | X | Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) | 2019-07-13 | Tornby Plantage | ||
433 | * | Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) | ||||
434 | * | Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) | ||||
435 | X | Stenpikker (Oenanthe oenanthe) | 2020-04-14 | Klintholm Havn | ||
436 | * | Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) | ||||
437 | * | Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) | ||||
438 | * | Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) | ||||
439 | * | Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) | ||||
440 | * | Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) | ||||
441 | * | Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) | ||||
442 | X | Vandstær (Cinclus cinclus) | 2020-02-20 | Rådvad | ||
443 | X | Gråspurv (Passer domesticus) | 2019-08-06 | Gentofte sø | ||
444 | * | Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) | ||||
445 | X | Skovspurv (Passer montanus) | 2019-10-02 | Gentofte sø | ||
446 | * | Snefinke (Montifringilla nivalis) | ||||
447 | * | Alpejernspurv (Prunella collaris) | ||||
448 | * | Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) | ||||
449 | * | Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) | ||||
450 | X | Jernspurv (Prunella modularis) | 2019-06-12 | Renseanlæg Damhusåen | ||
451 | X | Gul Vipstjert (Motacilla flava) | 2019-05-20 | Holløse Bredning | ||
452 | * | Citronvipstjert (Motacilla citreola) | ||||
453 | X | Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) | 2019-12-17 | Renseanlæg Lynetten | ||
454 | X | Hvid Vipstjert (Motacilla alba) | 2019-08-06 | Renseanlæg Avedøre | ||
455 | * | Storpiber (Anthus richardi) | ||||
456 | * | Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) | ||||
457 | Markpiber (Anthus campestris) | |||||
458 | X | Engpiber (Anthus pratensis) | 2020-03-31 | Sanddobberne | ||
459 | Skovpiber (Anthus trivialis) | |||||
460 | * | Tajgapiber (Anthus hodgsoni) | ||||
461 | Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) | |||||
462 | X | Bjergpiber (Anthus spinoletta) | 2021-01-08 | Renseanlæg Lynetten | ||
463 | X | Skærpiber (Anthus petrosus) | 2019-12-17 | Renseanlæg Lynetten | ||
464 | X | Bogfinke (Fringilla coelebs) | 2019-06-25 | Harreskoven | ||
465 | X | Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) | 2020-03-22 | Gribskov | ||
466 | X | Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) | 2020-03-19 | Kårup skov | ||
467 | * | Krognæb (Pinicola enucleator) | ||||
468 | X | Dompap (Pyrrhula pyrrhula) | 2019-12-01 | Kårup Skov | ||
469 | * | Ørkendompap (Bucanetes githagineus) | ||||
470 | Karmindompap (Carpodacus erythrinus) | |||||
471 | X | Grønirisk (Chloris chloris) | 2019-06-12 | Vaserne | ||
472 | X | Bjergirisk (Linaria flavirostris) | 2019-12-02 | Nyord | ||
473 | X | Tornirisk (Linaria cannabina) | 2020-04-21 | Holløse Bredning | ||
474 | X | Stor Gråsisken (Acanthis flammea) | 2021-01-30 | Nordhavnen | ||
475 | X | Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) | 2021-01-30 | Nordhavnen | ||
476 | Hvidsisken (Acanthis hornemanni) | |||||
477 | X | Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) | 2021-11-04 | Melby Overdrev | ||
478 | X | Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) | 2020-01-02 | Kårup skov | ||
479 | Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) | |||||
480 | X | Stillits (Carduelis carduelis) | 2019-08-13 | Væth enge | ||
481 | Gulirisk (Serinus serinus) | |||||
482 | X | Grønsisken (Spinus spinus) | 2019-12-17 | Renseanlæg Avedøre | ||
483 | Lapværling (Calcarius lapponicus) | |||||
484 | X | Snespurv (Plectrophenax nivalis) | 2021-01-30 | Nordhavnen | ||
485 | X | Bomlærke (Emberiza calandra) | 2019-07-13 | Skagen | ||
486 | X | Gulspurv (Emberiza citrinella) | 2019-06-09 | Ordrup Næs | ||
487 | * | Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) | ||||
488 | * | Klippeværling (Emberiza cia) | ||||
489 | * | Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) | ||||
490 | Hortulan (Emberiza hortulana) | |||||
491 | X | * | Gærdeværling (Emberiza cirlus) | 2019-07-13 | Tornby Plantage | |
492 | * | Dværgværling (Emberiza pusilla) | ||||
493 | * | Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) | ||||
494 | * | Pileværling (Emberiza rustica) | ||||
495 | * | Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) | ||||
496 | * | Hætteværling (Emberiza melanocephala) | ||||
497 | * | Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) | ||||
498 | X | Rørspurv (Emberiza schoeniclus) | 2019-05-20 | Holløse Bredning | ||
499 | * | Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) | ||||
500 | * | Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) | ||||
501 | * | Gul Sanger (Setophaga aestiva) | ||||
502 | * | Stribet Sanger (Setophaga striata) | ||||
503 | * | Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) |